Реальний шлях раннього виявлення цукрового діабету

saccharinВажливою медичною проблемою цукрового діабету є організація і здійснення його раннього виявлення. Як свідчать більшість епідеміологічних досліджень більше 50% хворих людей на цукровий діабет не знають про своє захворювання. Від моменту початку хвороби до постановки діагнозу у більшості пацієнтів проходить 7-12 років. Тому часто діагноз цукрового діабету ставлять за виявленими ускладненнями. У хворих з вперше діагностованим цукровим діабетом 24-40% виявляють діабетичну невропатію, 16-37% – діабетичну ретинопатію, 12-23% – діабетичну нефропатію.

Виявлення цукрового діабету в доклінічному періоді, без симптомів захворювання, дає можливість попередити розвиток ускладнень і, в подальшому, погіршення якості життя, знизити смертність, інвалідизацію. Вчасно виявлене захворювання дає можливість економити не тільки на лікуванні безпосередньо цукрового діабету, але і на лікуванні ускладнень. Чим раніше виявлено діабет, тим ефективнішим буде і лікування завдяки суворому контролю глікемії.

Єдиним реальним методом раннього виявлення цукрового діабету 2 типу є скринінгове обстеження. Його рекомендовано проходити щорічно, особливо людям з групи ризику. У цю групу включені наступні категорії осіб:

  • наявність цукрового діабету в родині;
  • надлишкова маса тіла;
  • народження у жінок мертвих дітей або дітей з масою понад 4,5 кг;
  • підвищений тиск або високий рівнь холестерину;
  • патологічна вагітність і пологи;
  • наявність випадкового підвищення рівня глюкози в крові (до 9,9 ммоль / л) після їжі;
  • періодичне зниження рівня цукру в крові;
  • хронічні інфекції, захворювання шкіри, ретинопатія і нефропатія невідомого походження.

Рівень глюкози в крові, глікемія, є визначальним показником під час діагностики цукрового діабету і рекомендується експертами ВООЗ для визначення натще і протягом доби. Нормальний рівень глікемії у здорової людини натщесерце коливається в межах 3,3-5,5 ммоль / л, а протягом доби від 4 до 8-9 ммоль / л в залежності від функціонального стану органів і систем і вживання продуктів харчування.

Діагноз Глюкоза капілярної крові натще (ммоль/л) Коментар
Норма 3,3-5,5 Норма, діабет малоймовірний
Порушена глікемія натще 5,6-6,1 Необхідний тест толерантності до глюкози
Порушена толерантність до глюкози 6,1 Діагноз діабету імовірний, тест толерантності до глюкози
Цукровий діабет більше ніж 6,1 Діагноз діабету імовірний, тест толерантності до глюкози

Діагноз цукрового діабету встановлюють, якщо визначають глікемію натще 6,1 ммоль / л і більше (за умови попереднього голодування не мен¬ше як 8-12 год) або випадково виявленого протягом дня рівня глюкози більше 11 ммоль / л, при наявності класичних симптомів захворювання. Для підтвердження результатів аналізи необхідно повторити 2-3 рази в інші дні.
При наявності сумнівних, а також невизначених результатів під час проведення скринінгу цукрового діабету проводять глюкозну провокацію – пероральний тест на толерантність до глюкози, глюкозо-толерантний тест.