Йододефіцит у дітей

bebydef

Йод – Належить до групи жіттєво необхідніх для людини мікроелементів, його виявляють у всіх без винятку живих організмах. З’єднання йоду розчиняючісь у воді в значній кількості акумулюються в морях та океанах, з поверхні яких потоками вітру переноситься на материк и випадає в грунт з атмосферними опадами.

Дефіціт йоду є основним фактором Виникнення та розвитку захворювань щитоподібної залози НЕ тільки у дорослих, а також у дітей. Згідно інформаціі Міністерства охорони здоров’я третина населення України мешкає на теріторіях бідних йодом, включаючі м. Київ та Київську область. Такий стан називають «прихованим голодом», оскількі ВІН НЕ має характерних проявів.

Головна функція йоду в організмі полягає у синтезі гормонів щитоподібної залози. Щитоподібнана залоза захоплює ціркулюючий йод з крови. Йод, з’єднуючісь з незамінною амінокіслотою триптофан в фолікулах щитоподібної залози, Шляхом органіфікації та ряду реакцій претворюється в тироксин й трийодтиронін – гормони щитоподібної залози. Тиреоїдні гормони впливають на всі органи, тканини та всі види обміну Речовин. Але в організмі плода, новонародженого та дитини роль цих гормонів більш істотна, як у дорослих.

Плід отримує більшість тиреоїдних гормонів через плаценту від матері, це пояснює необхідність контролю рівня гормонів щитоподібної залоза у матері до, а також в період вагітності й достатність надходження йоду з їжею, як головного джерела синтезу гормонів. Гормони щитоподібної залози необхідні для формування нервової системи та внутрішнього вуха плоду. Недостатність йоду в цей період приводить до вроджених вад розвитку, розумової відсталості, яка НЕ ​​підлягає лікуванню, значної внутрішньоутробної смертності.

З 400 тисяч новонароджених на Україні 340 тисяч мають вроджений дефіцит йоду. У новонародженого йододефіцит приводить до розвитку неврологічного кретінізму, глухонімоті, затримки псіхічного й фізичного розвитку. При цьому у них знижена жіттєздатність, що пояснює велику захворюваність. Також може розвинутись вроджений зоб – Збільшення щитовидної залози.

У дітей та підлітків йододефіцит,  як наслідок йододефіцитний гіпотиреоз, пояснюють погану успішність у школі, прігнічений настрій, низька рухова активність й недостатня фізічна сила, пізніше наступає статеве дозрівання. Також можуть розвиватись запори, ламкість та віпадання волосся, потемніння нігтів, сонливість, схильність до простудних захворювань, зайва вага, Порушення серцевої ДІЯЛЬНОСТІ.

Перераховані ознаки широко поширені, але через низьку специфічність та низьку настороженість відносно йододефіцитного гіпотиреозу на них мало звертають увагу батьки, а як наслідок – педіатри.

Мудра заповідь – легше попередити, чим лікувати наслідки, особливо актуальна відносно дефіциту йоду. Адже попередити розвиток описаних вищє станів не так складно. В Україні поки НЕ Прийнято законопроект про йодування кухонної СОЛІ, але для дітей дана міра ПРОФІЛАКТИКИ НЕ є настільки актуальною як для дорослих. Кількість СОЛІ споживаної дитиною значно менше чим для дорослих. Програми скринінгу гіпотіреозу, ЗАТВЕРДЖЕНІ міністерством охорони здоров’я, діють не досить повно. І це визначає важливість раннього Виявлення, при необхідності, лікування йододефіціту.

Ваше здоров’я і здоров’я Вашої дитини у ваших руках. Для Виявлення йододефицитного гіпотиреозу у дітей треба провести ЛИШЕ ОДНЕ дослідження, яке включає визначення двох гормонів – тиреотропного гормону та вільного тироксину – основних показників ДІЯЛЬНОСТІ щитоподібної залози. Підвищення рівня тиреотропного гормону та нормальний рівень тироксину свідчать про субкомпенсирований гіпотиреоз, якщо рівень тироксину знижений – гопотиреоз декомпенсований, тобто організм сігналізує про явний дефіцит йоду.

Медико-соціальне та економічне значення дефіциту йоду складається в істотному зниженні інтелектуального, освітнього та професійного потенціалу всієї нації. Але проблема нації, як правило вірішується кожною родиною окремо.

Дана стаття написана в ознайомлювальних цілях і не є матеріалом для постановки самостійного діагнозу. Діагноз може встановити тільки лікар.