Мелатонін – гормон сну та довголіття

sleepСаме вночі виробляється 70% добової кількості мелатоніну – гормону, який захищає нас від стресів і передчасного старіння, від простудних і навіть онкологічних захворювань. Саме він регулює біоритми – допомагає пристосовуватися до зміни дня і ночі, відправляє в зимову сплячку тварин і жене нас в ліжко з настанням темряви. Вироблення гормону починає рости в сутінки, досягає максимуму з 0 до 4.00 ранку і на світанку падає. Ми занурюємося в сон, а мелатонін приймається за роботу – відновлює, ремонтує, зміцнює … Адже він – один з найсильніших природних імуномодуляторів та антиоксидантів, найбільш потужний поглинач вільних радикалів – нестабільних молекул, які, руйнуючи ДНК, клітини і тканини, сприяють розвитку раку і серцевих захворювань.

“Якщо епіфіз (залозу, яка виробляє цей гормон) уподібнити біологічному годиннику, то мелатонін – маятник, який забезпечує їх хід, – пояснює професор Володимир Анісімов, президент Геронтологічного суспільства РАН. – Як відомо, чим менше амплітуда маятника, тим швидше зупиниться годинниковий механізм”. З віком виробництво мелатоніну зменшується, і це є сигналом для всіх інших систем організму, що настав час здаватися, пора старіти.

Це, звичайно, лише один з факторів старіння, але досить істотний. Експерименти на лабораторних тваринах показали, що при подовженні світлового дня вони починали швидше старіти: раніше починалася менопауза, накопичувалися вільнорадикальні пошкодження клітин, знижувалася чутливість до інсуліну, розвивалися ожиріння і рак. На 20% зменшувалася тривалість життя і у хом’ячків з штучно порушеним ритмом вироблення мелатоніну.

Корисні поради на ніч

  • Завішуйте на ніч вікна щільними шторами.
  • Не спіть з включеним нічником або телевізором.
  • Встаючи в ночі, не запалюйте світло. Для освітлення туалету досить тьмяною лампочки-нічника, що включається в розетку.
  • Якщо засиджуєтеся допізна, освітлення кімнати повинно бути неяскравим і вже точно не лампою денного світла.
  • Намагайтеся засипати не пізніш півночі: максимум мелатоніну виробляється з 0 до 4 ранку.

При введенні мелатоніну літнім мишам термін їх життя збільшувався на 25% – це показали дослідження, проведені групою італійських вчених.

На людях подібні експерименти, ясна річ, не проводяться. Але переконливі дані інших великих досліджень показують: люди, змушені регулярно працювати ночами, а значить, відчувають хронічний дефіцит мелатоніну, мають на 40-60% більший ризик розвитку коронарної хвороби серця і судин і метаболічного синдрому – сукупності ожиріння, гіпертонії, діабету і атеросклерозу – словом, букет, який вкорочує нам життя.

Не заважайте диригенту

Засиділися далеко за північ біля комп’ютера, читали до ранку книгу або веселилися на вечірці? Взагалі звикли спати з каганцем або під світло вогнів нічного міста крізь незавішені штори? Будьте впевнені: потрібної кількості мелатоніну ви не отримали.

Ще гірше доводиться мешканцям північних регіонів. Занадто короткі білі ночі практично не залишають їм шансів насититися важливим гормоном. Поки людина молода, це суттєво не впливає на здоров’я. Але ось коли вироблення мелатоніну починає природним чином знижуватися, ситуація змінюється.

Потенційна роль мелатоніну в боротьбі з онкологічними захворюваннями зараз активно вивчається. Вже є позитивні результати, але клінічна ефективність методу поки що не підтверджена, тому покладати необгрунтованих надій на нові «ліки від раку» не слід, попереджають вчені.