Цукровий діабет вагітних

pregn2Цукровий діабет вагітних – це стан порушення чутливості тканин до глюкози або ж безпосередньо цукровий діабет, вперше виник або виявлений під час вагітності. Даний стан проходить після пологів. Розвивається у 2% майбутніх мам у другому триместрі вагітності.

Цукровий діабет вагітних, поряд з високим артеріальним тиском, є одним з найбільш частих ускладнень вагітності і призводить до передчасних пологів, внутрішньоутробної затримки розвитку плода і порушує природний плин вагітності і пологів.

Причини виникнення у вагітних цукрового діабету вивчаються багато років,  певних відповідей поки не отримано. Але достовірно доведено що, не діагностування або не лікування діабету у вагітних призводять до розвитку важких ускладнень, як у матері, так і у плода.

Проведені дослідження дозволили встановити стан та захворювання жінки до і під час вагітності, які є факторами ризику розвитку цукрового діабету. До них відносять:

 • надмірна вага і ожиріння;
 • цукровий діабет 1 або 2 типу у близьких родичів;
 • вміст глюкози в сечі в попередній або наявній вагітності;
 • великий плід або багатоводдя в попередній вагітності;
 • обтяжений акушерський анамнез;
 • значне збільшення маси тіла після 18 років;
 • вік під час вагітності (до 18 і більше 25 років);
 • швидке збільшення ваги під час даної вагітності;
 • низькорослість;
 • багатоплідна вагітність;
 • куріння.

Якщо чинників ризику не виявлено, жінку слід віднести до гуппі низького ризику. При наявності 1-2 факторів з вище наведених, жінку слід віднести до групи помірного ризику, більше 3-х чинників – до групи високого ризику.

Під час вагітності відбуваються важливі зміни в процесі обміну глюкози. По-перше, налагоджується безперервна подача її до плоду і плаценти, що призводить материнський організм до стану «прискореного голодування» – рівень глюкози в крові знижується більш різко і швидко. По-друге, з другого триместру вагітності чутливість тканин матері до інсуліну знижується, що призводить до розвитку інсулінорезистентності та зменшує спалювання глюкози тканинами. Це призводить до компенсаторної стимуляції секреції клітинами підшлункової залози інсуліну. Саме розвиток інсулінорезистентності відрізняє нормальну вагітність від цукрового діабету вагітних.

Цукровий діабет вагітних не має  характерних клінічних проявів, тому необхідно проводити скринінг, обстеження вагітних навіть з групи низького рівня ризику.

В діагностиці цукрового діабету вагітних немає особливих складнощів – необхідно провести оральний тест толерантності до глюкози на 24-28 тижні вагітності. Слід підкреслити, що одноразове визначення рівня глюкози в крові натще або після їжі в домашніх умовах за допомогою кишенькових глюкометрів неприпустимо, оскільки таке визначення має низьку чутливість, показники глюкометрів не підходять для діагностичних цілей, а лише для контролю глікемії.

Оральний тест толерантності до глюкози є універсальним, і більш точним ніж скринінг на підставі факторів ризику, так як дозволяє виявити і цукровий діабет вагітних в більш ранні терміни і забезпечити кращий результат вагітності, як для матері так і для плода. Даний тест є обов’язковим для мешканок США і деяких країн Європи.