Йододефіцит у дітей

Йод – Належить до групи життєво необхідних для людини мікроелементів, його виявляють у всіх без винятку живих організмах. З’єднання йоду розчиняючись у воді в значній кількості акумулюються в морях та океанах, з поверхні яких потоками вітру переноситься на материк и випадає в ґрунт з атмосферними опадами.

Дефіцит йоду є основним фактором Виникнення та розвитку захворювань щитоподібної залози НЕ тільки у дорослих, а також у дітей. Згідно інформації Міністерства охорони здоров’я третина населення України мешкає на територіях бідних йодом, включаючи м. Київ та Київську область. Такий стан називають «прихованим голодом», оскільки ВІН НЕ має характерних проявів.

Головна функція йоду в організмі полягає у синтезі гормонів щитоподібної залози. Щитоподібна залоза захоплює циркуляційний йод з крови. Йод, з’єднуючись з незамінною амінокислотою триптофан в фолікулах щитоподібної залози, Шляхом органіфікації та ряду реакцій перетворюється в тироксин й трийодтиронін – гормони щитоподібної залози. Тиреоїдні гормони впливають на всі органи, тканини та всі види обміну Речовин. Але в організмі плода, новонародженого та дитини роль цих гормонів більш істотна, як у дорослих.

Плід отримує більшість тиреоїдних гормонів через плаценту від матері, це пояснює необхідність контролю рівня гормонів щитоподібної залоза у матері до, а також в період вагітності й достатність надходження йоду з їжею, як головного джерела синтезу гормонів. Гормони щитоподібної залози необхідні для формування нервової системи та внутрішнього вуха плоду. Недостатність йоду в цей період приводить до вроджених вад розвитку, розумової відсталості, яка НЕ ​​підлягає лікуванню, значної внутрішньоутробної смертності.

З 400 тисяч новонароджених на Україні 340 тисяч мають вроджений дефіцит йоду. У новонародженого йододефіцит приводить до розвитку неврологічного кретинізму, глухонімоті, затримки психічного й фізичного розвитку. При цьому у них знижена життєздатність, що пояснює велику захворюваність. Також може розвинутись вроджений зоб – Збільшення щитоподібної залози.

У дітей та підлітків йододефіцит,  як наслідок йододефіцитний гіпотиреоз, пояснюють погану успішність у школі, пригнічений настрій, низька рухова активність й недостатня фізична сила, пізніше наступає статеве дозрівання. Також можуть розвиватись запори, ламкість та випадання волосся, потемніння нігтів, сонливість, схильність до простудних захворювань, зайва вага, Порушення серцевої ДІЯЛЬНОСТІ.

Перераховані ознаки широко поширені, але через низьку специфічність та низьку настороженість відносно йододефіцитного гіпотиреозу на них мало звертають увагу батьки, а як наслідок – педіатри.

Мудра заповідь – легше попередити, чим лікувати наслідки, особливо актуальна відносно дефіциту йоду. Адже попередити розвиток описаних вище станів не так складно. В Україні поки НЕ Прийнято законопроект про йодування кухонної СОЛІ, але для дітей дана міра ПРОФІЛАКТИКИ НЕ є настільки актуальною як для дорослих. Кількість СОЛІ споживаної дитиною значно менше чим для дорослих. Програми скринінгу гіпотиреозу, ЗАТВЕРДЖЕНІ міністерством охорони здоров’я, діють не досить повно. І це визначає важливість раннього Виявлення, при необхідності, лікування йододефіциту.

Ваше здоров’я і здоров’я Вашої дитини у ваших руках. Для Виявлення йододефіцитного гіпотиреозу у дітей треба провести ЛИШЕ ОДНЕ дослідження, яке включає визначення двох гормонів – тиреотропного гормону та вільного тироксину – основних показників ДІЯЛЬНОСТІ щитоподібної залози. Підвищення рівня тиреотропного гормону та нормальний рівень тироксину свідчать про субкомпенсирований гіпотиреоз, якщо рівень тироксину знижений – гіпотиреоз декомпенсований, тобто організм сигналізує про явний дефіцит йоду.

Медико-соціальне та економічне значення дефіциту йоду складається в істотному зниженні інтелектуального, освітнього та професійного потенціалу всієї нації. Але проблема нації, як правило вирішується кожною родиною окремо.

Стаття написана в ознайомлювальних цілях і не є матеріалом для постановки самостійного діагнозу. Діагноз може встановити тільки лікар.