Гормони, залози внутрішньої секреції (ендокринні залози). Дослідження крові на гормони.

Ендокринні залози (залози внутрішньої секреції) – залози, що не мають вивідних проток. Вони синтезують специфічні речовини – гормони, які виділяються безпосередньо в кров, лімфу або тканинну рідину.

Гормони – органічні речовини різної хімічної природи (пептидні, білкові, похідні амінокислот, стероїдні) володіють такими властивостями:

 • специфічність;
 • біологічна активність (гормони мають високу біологічну активність. Вони надають свою дію в надзвичайно низьких концентраціях, що становлять в масовому вираженні нанограми (нг) – мікрограми (мкг) на 100 мл);
 • дистанційність дії (вплив на органи і тканини, розташовані далеко від місця утворення гормонів).

Вважається, що речовина може називатися справжнім гормоном, якщо вона володіє всією сукупністю цих властивостей.

Поступаючи в кров гормони розносяться по всьому організму і виконують гуморальну регуляцію функцій різних систем органів і тканин. Їх дія заснована на стимуляції або пригнічення каталітичної функції деяких ферментів, а також вплив на їх біосинтез активуючи або пригнічуючи відповідні гени.

В даний час в сучасних лабораторіях визначається рівень майже всіх відомих гормонів. Дослідження крові на гормони, також, проводиться в лабораторії “МТМ”.

В цілому ендокринна система відіграє основну роль в довгостроково протікаючих процесах організму:

 • обміні речовин;
 • зростанні;
 • розумовому, фізичному і статевому розвитку;
 • пристосуванні до мінливих умов середовища;
 • забезпеченні сталості найважливіших фізіологічних показників (гомеостазу);
 • реакціях організму на стрес;
 • функціонуванні інших систем органів.

Порушення діяльності залоз внутрішньої секреції викликають захворювання звані ендокринними. Підвищення діяльності тієї чи іншої залози (гіперфункція) або її зниження (гіпофункція) можуть викликати важкі наслідки в стані організму людини.

 

До залоз внутрішньої секреції відносяться:

 1. гіпофіз (нижній придаток мозку);
 2. епіфіз (верхній придаток мозку, шишковидне тіло);
 3. щитовидна залоза;
 4. паращитовидні залози;
 5. тимус (вилочкова залоза);
 6. наднирники;
 7. підшлункова залоза (острівці Лангерганса);
 8. внутрішньосекреторна частина статевих залоз (яєчко у чоловіків, яєчники у жінок).
 9. гіпоталамус;

Кожна залоза складається із залозистої епітеліальної тканини, багатої кровоносними судинами. Залоза забезпечена нервовими волокнами (з вегетативної нервової системи). Всі залози внутрішньої секреції пов’язані між собою і представляють єдину систему (ендокринна система), в якій найважливіша роль належить гіпофізу, а він, у свою чергу, пов’язаний з центральною нервовою системою.

До теперішнього часу встановлено хімічну природу багатьох гормонів, що дало можливість отримувати деякі гормони промисловим способом.

Дослідження на гормони в лабораторії “МТМ”

У нашій лабораторії проводяться дослідження крові на рівень всіх основних гормонів, починаючи з 1995 року ми спеціалізуємося саме в цій області.

Ціни на аналізи та терміни видачі результатів

Увага!

Інформація наведена на сайті виключно для ознайомлювальних цілей, і не є посібником для самолікування.

Лабораторія “МТМ” не несе відповідальності за можливі наслідки від застосування інформації, наведеної в цьому розділі. Інтерпретація і лікування повинні проводиться виключно лікарем!